Restaurálás
FőoldalRestaurálás
A restaurálás tényleges megkezdése előtt helyszíni szemlét végzek, mikor alaposan felmérem a restaurálandó bútordarab állapotát. Ennek eredméyeképpen látható, hogy milyen munkálatokat kell elvégezni rajta. Az állapotleírás vázolja a szükséges munkafolyamatokat, szükséges eljárásokat és technológiákat (esetenként felsorolhatóak a használandó vegyszereket, alapanyagok). A restaurációs munka csak és kizárólagosan a megrendelő jóváhagyása után kezdődik el. A munkadarabot megfelelően letisztítom és szétszedem. Majd ezt követően a sérülések, hibák, kitörések helyreállítása, pótlása a következő munkafázis. Elengedhetetlen az eredeti bútordarab színének és erezetének megfelelő faanyaggal történő pótlása, javítása. Korhű technológiával felvitelre kerül az eredetinek megfelelő felületkezelő anyag.
Képkeret felújítás
A képkeretek esetében nagy jelentőséggel bír a keret keletkezésnek ideje, mivel ez lényeges információ a felújítás, restaurálás műveletében. Vannak gipsznyomatos, és vannak fából és különböző formák kifaragásával keletkezett keretek. Megkülönböztetünk még matt- , illetve fényarannyal bevont kereteket. Minden esetben az eredetileg használt technológia és alapanyagok alkalmazása a szükségszerű. A képkeretek esetében is elsődleges lépés a keret megtisztítása az idők során rárakódott szennyeződésektől, illetve ha volt a nem megfelelően végrehajtott esetleges felújítás következtében keletkezett károsodásoktól. Ezt követően a keret hiányzó részeinek, hibáinak, pótlása, illetve javítása következik, majd a korhű felületkezelő anyaggal az eredeti színe, fénye helyreállítása.
Aranyozás
Elengedhetetlen munkafolyamat a javítandó munkadarab farontó bogaraktól való konzerválása, és ezután építhető fel az új felületkezelő anyag, amely fényarany, illetve mattarany esetében is egy krétaalap használatát jelenti. Ezt követően a bólusz – mely egy agyag alapot jelent – összekeverése tojásfehérjével, mely arra hivatott, hogy az aranylapokat minél pontosabban és időtállóan rögzítse. A restaurációk során egy alapvető, és elengedhetetlen szabályt kell követnünk, mely alapján soha nem teszünk hozzá, és az eredeti, az akkori technológiának megfelelő eljárást alkalmazzuk
Politurozás
A politúrozás minden esetben egy grund felvitelével kezdődik, amelyet megfelelő száradási idő után, több rétegben visszük fel a felületre, itt a politúr húsosságát adjuk meg. Ezután paraffinolaj és habkő segítségével tömítjük el a fa pórusait, ügyelve arra, hogy egyszerre nagyon sok habkő felvitele, több rétegben foltosodást, fehéredést tud okozni. Ezt követően megfelelő pihentetés után íberezzük a felületet, mely abból tevődik össze, hogy denaturált szeszt öntünk a politúros labdába és leszárítjuk a felületről a paraffinolajat.
Fazekas Péter
Okl. faipari mérnök, építészmérnök
Rólam
1976 óta tevékenykedem a bútoriparban,
1987-ben bejegyzett faanyagvédelmi szakértő,
1991 óta igazságügyi szakértő;
1997-től önálló vállalkozóként folytattam tevékenykenységem.
Tagságok:
Magyar mérnöki kamara
Magyar igazságügyi szakértői kamara
Budapesti kereskedelmi és ipar kamara
Fabunio